Yakıt filtreleri motorun işlevselliğini yakından ilgilendiren, oldukça önemli bir parçadır. Bu parçanın temel görevi; yakıtın filtrasyonunu gerçekleştirmektir. Bu sayede yakıt içeriğinde yer alan zararlı partiküller ayrıştırılmış olur.Yakıt akışkanı içeriğinde gözle görülen veya görülmeyen bir çok zararlı partikül bulunmaktadır. Zaman içerisinde daha da artmaktadır. Bu da kirli yakıtın depoya gönderilmesi ve bunun sonucunda da işlenen kirli yakıtın çeşitli arızaları beraberinde ortaya çıkarması ile sonuçlanmaktadır.Yakıt filtrelerinin kullanım yoğunluğuna bağlı olarak belirli zaman aralıklarında değiştirilmesi gereklidir. Bu zaman aralığı aracın modeline göre değişkenlik göstermektedir.

Yakıt Filtresi Değişimi Nasıl Yapılır?

Mazot filtresi olarak da bilinen yakıt filtresi nasıl değiştirilir, basit bir şekilde ifade edecek olursak;

  • Otomobil filtresi değişimi için öncelikli olarak yakıt filtresini bulmalısınız. Otomobil ya da kamyon mazot filtresi için genellikle arka tarafa bakmanız yeterli olacaktır. Arka kısımda deponun bitişiğinde bulunur, deponun hemen yanındadır. Bazı modellerde ise kaputun altındadır. Kompresör mazot filtresi ve jeneratör mazot filtresi ise genellikle mekanizmanın yakıt deposuna entegre bir şekildedir.
  • Filtre üzerinde bulunan ok yönlerini dikkate alarak hortumu sabitleyen kelepçeler çıkarılmalı ve yerine yenisi aynı şekilde takılmalıdır.

 

Yakıt filtresi değişimi işleminde dikkat edilmesi gerekenler;

  • Alevlenmeye sebebiyet verebilecek her türlü etkenden kaçınılmalıdır.
  • Sökme işlemi öncesinde basınç düşürülmelidir.
  • Yakıt kaçağı olmadığından emin olunmalıdır.
  • Değişim sonrasında sızdırmazlık olmadığından emin olunmalıdır.

Sonuç olarak mazot filtreleri değişimi işlemi ilgili güvenlik kriterleri sağlanmadığı takdirde ciddi tehlikeler doğurabilecek bir işlemdir. Bu yüzden dolayı işlemin alanında bilgili bir teknik personele yaptırılması en doğru olanıdır.

 

Yakıt Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Tıpkı aracın mekanik aksamında kullanılan diğer filtrelerin belirli zaman periyodunda değiştirilmesinin gerekli olması gibi, yakıt filtresinin de değiştirilmesi gerekmektedir. Bunun için ne kadar sürelik zaman aralığının baz alınacağı ise tamamen aracın modeli ile ilgilidir. Araç üreticileri ideal periyotları zaten belirlemiş olmaktadır. Bu aşamada araç kullanıcıların ilgili teknik servis ile iletişime geçerek yakıt filtresi değişim süresini öğrenmeleri gerekmektedir.

 

İhtiyaç duyduğunuz yakıt filtreleri ekipmanı için bizlerle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Sanıldığından çok fazla aracın yakıt performansını etkileyen bu yakıt filtreleri aracın kullanım yoğunluğuna bağlı olarak belirlenecek süreçlerde değiştirilmesi, tam verimlilikte aracın kullanımı açısından önem teşkil etmektedir. Siz de aracınızın filtre bakım ve yenilemesini yaptırarak tam performans elde edebilirsiniz.

img_divider

« Translate »