Seperatör filtreleri su içeriğinde bulunan partiküllerin ayrıştırılmasını sağlayan ekipmanlardır. Bu filtre sistemi aynı zamanda temel olarak sudan daha ağır maddelerin de ayrışmasını sağlar. Dolayısıyla su bazlı projelerin hemen hepsinde seperatör filtreleri gereklidir.

 

Kompresor olarak kullanılan seperatör filtreler, su içerisindeki partikülleri 70-110 mikrona kadar ayrıştırabilmektedir. Oldukça ekonomik bir su filtreleme yöntemi olması ile de endüstriyel alanda sık tercih edilmektedir.

 

Çalışma mantığı bakımından ifade etmemiz gerekirse; santrifüj kuvveti ile işlev göstermektedir. Kirli suyun boruya girişi aşamasında seperatöre geçmesi, bu filtre içeriğinde ise sudan ağır parçaların belirli bir yönde ayrıştırılması sağlanır. Söz konusu parçalar, partikül toplama haznesi olarak tanımlanan haznede toplanır. Bu sayede ayrıştırma işlemi başarılı bir şekilde tamamlanır.

Seperatör Filtreleri Temel Özellikleri

 

Seperatör filtresi sahip olduğu özellik ve avantajları nedeniyle, endüstriyel su bazlı projelerde oldukça fazla tercih edilir.

 

Buna göre temel özellik, işlevsellik ve avantajları;

 

  • Su içeriğinde, sudan ağır partiküllerin 70-110 mikrona kadar ayrıştırılması
  • 1 m3 / saat-5000 m3 / saat arasında filtrasyon
  • Filtre temizliğinin genel olarak kolay olması ve sürekli bakım gerektirmemesi
  • Projeye uygulanmasının oldukça kolay olması
  • Ekstra maliyet ortaya çıkarmaması
  • Oldukça ekonomik bir filtreleme yöntemi olması

 

Seperatör filtrenin çalışma mekanizması; manuel ya da motorlu olarak tercih edilebilir.

 

Genel malzeme yapısı ise paslanmaz çelik veya epoksi kaplı karbon çelik olarak da tercih edilebilir.

 

Seperatör Filtreleri Alırken Neye Dikkat Edilmelidir?

 

Esasında filtre seçiminde en önemli konunun doğru mikron seviyesi olduğunu düşünmekteyiz. Nitekim herhangi bir su birikintisinin herhangi şartlı bir şekilde kullanılabilmesi aşamasında tam verimliliğin sağlanabilmesi ancak suyun tam anlamıyla filtre edilmesiyle mümkün olacaktır. Bu da doğru mikron seçimi ile alakalı bir durumdur.

 

Mikron seçimi, söz konusu su bazlı sistemin verimliliğini etkilediği kadar harcanacak enerjiyi de etkilemektedir. Bu yüzden dolayı işletmenin temel amacı dikkate alınarak en uygun mikron seviyesindeki seperatör filtreleri seçiminin yapılması gerekmektedir.

 

Esasında doğru mikron seçimi ayrıca üzerinde durulması gereken bir konudur. Bizimle iletişime geçtiğinizde söz konusu tesisat ve sistemin çalışma prensibi, işletmenizin amacı gibi kriterleri dikkate alarak en uygun ekipmanı sağlamaya hazırız.

img_divider

« Translate »