Yağ Filtreleri genellikle aracın kaput kısmından ulaşılabilen bu filtre ekipmanının temel görevi motor yağındaki zararlı partikülleri ayrıştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda filtre farklı yapısal özelliklere sahiptir ve bu sayede yağı en iyi bir şekilde temizleme görevini yerine getirir. Tipik bir OEM ya da standart olarak da ifade edilen yağ filtresi büyüklükleri ortalama 15-40 mikron arasında değişen partiküllerin %97,5’ini kadar yakalayabilme özelliğine sahiptir.

Selüloz bazlı ve beraberinde; plastik elyaf malzemenin de bulunduğu bazı özel geliştirilmiş yağ filtreleri ise aynı zamanda “selüloz filtreleri” olarak ifade edilir. Bu filtreler 3-5 mikrona kadar oldukça küçük partiküllerin %40 oranına kadar ayrıştırılmasını sağlamaktadır.

Başlıca çeşitleri;

  • Otomobil yağ filtresi
  • Kompresör yağ filtresi
  • Jeneratör yağ filtresi
  • Kamyon yağ filtresi
  • İş makinası yağ filtresi

Özel geliştirilmiş yağ filtrelerinin standart OEM filtrelerine kıyasla daha yüksek oranda filtreleme görevini yerine getirdiklerini söylememiz mümkündür.

 

Yağ Filtresi Kullanımı Neden Önemlidir?

Yağ filtrelerinin temel amacı, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi motorun verimli bir şekilde çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğun yağın arındırılmasını sağlamaktır. Bu bağlamda yağın arındırılması sayesinde motor uzun vadede sorunsuz ve tam verimli bir şekilde çalışacaktır. Bu aynı zamanda motorun gereğinden fazla enerji tüketiminin ve çevreye daha rahatsız edici sesler çıkarmasının da önüne geçecektir.

Yağ filtreleri genellikle otomotiv sektöründe en çok ihtiyaç duyulan filtrelerdir ancak farklı endüstriyel faaliyet alanlarında ve jeneratör, kompresör gibi motor bazlı mekaniklerde de yağ filtresi gerekli bir ekipman olup, ilgili “içten yanmalı” motora sahip tüm mekaniklerin uzun vadede sorunsuz ve tam verimli bir şekilde çalışabilmesinde önemli rola sahiptir.

 

Yağ Filtreleri Değişimi

Motorun fazla kullanılması durumunda yağ filtresi değişimi de daha da önemli bir hale gelir. Çünkü motor çalıştıkça, motora zarar vermesi muhtemel partiküllerde oluşur ve bu partiküllerin bir kısmı yağ ile karışır. Filtreler bu aşamada devreye girer ve motorun emmeye başladığı yağı zararlı partiküllerden arındırır. Sonuç itibariyle uzun süredir ya da kısa bir süredir ancak yoğun bir şekilde kullanılan bir motorun yağ filtresi zaman içerisinde işlevselliğini belirli bir oranda kaybetmiş olacağından, bu filtrenin değişimi önemli olmaktadır. Bu yüzden kullanılan içten yanmalı motorun yağ filtresinin düzenli zaman aralıklarında bakımının yapılması ve değiştirilerek, yenilenmesi gerekmektedir.

img_divider

« Translate »