Hava filtreleri bir çok alanda ihtiyaç duyulan filtre ekipmanıdır. Bu ekipmanın temel işlevi havayı arındırmaktır. Kullanım alanına göre imalatı gerçekleştirilmiş olan farklı filtre türleri bulunmaktadır. Dolayısıyla “hava filtreleri” genel bir tanımdır ve bu tanım altında ön plana çıkan özel hava filtre gruplarını temel olarak otomobil hava filtresi ve kompresör hava filtresi olarak iki ana grupta değerlendirmemiz mümkündür.

 

Otomobil Hava Filtresi

 

Hava filtresi, istenmeyen kirletici maddelerin ayrışmasını sağlayan bir filtredir. Oldukça hassas bir ayrıştırma prensibine sahiptir.  Hava filtresi otomotiv sektöründe oldukça önemli bir parçadır. Ayrıca kamyonlar için kamyon hava filtresi olarak bilinir.

 

Araçların motor performansını doğrudan etkilemektedir. Otomobil hava filtresi aracın tam olarak hangi kısmına takıldığı ise aracın motor aksanına göre değişkenlik göstermektedir ancak standart olarak emme manifoldu hava girişi kısmında bu filtre bulunmaktadır.

 

Bir aracın hava filtresinin düzenli olarak temizlenmesi ya da değişmesi gerekir. Bunun için standart bir zaman aralığı belirlemek için aracın ne kadar yol kat ediyor olduğuna, yolların ne kadar tozlu olduğunu dikkate almamız gerekir. Genellikle araç üreticileri, söz konusu aracın hava filtresi için ideal değişim periyotlarını belirtmektedirler. Yetkili servisten konu ile ilgili kesin bilgi edinebilmeniz mümkündür.

 

Aracınızın hava filtresini değiştirmeniz gerekirse öncelikli olarak aracın marka ve modelini bizlere bildirerek filtreyi edinmelisiniz. Edindiğiniz filtreyi, eski filtreyi sökerek yerine aynı şekilde takmanız yeterli olacaktır.

 

Değiştirme işlemi sonucunda motorunuzun artık daha rahat ve performanslı bir şekilde çalışıyor olduğunu fark edeceksiniz.

Kompresör Hava Filtresi

 

Endüstriyel faaliyet alanlarında; jeneratör hava filtresi ve iş makinası hava filtresi gibi basınçlı hava filtrelerinin temel amacı da, bağlı bulundukları mekanizmaların verimli bir şekilde işlev göstermesini sağlamaktır. Bu bağlamda oldukça güçlü bir emiş gücüne sahiptirler.

Kompresör hava filtresi düzenli bir şekilde bakımının yapılması ve gerekiyorsa yenilenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde gereksiz enerji tüketimi ve beraberinde gereksiz masraf ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla endüstriyel ekipmanlar açısından hava filtreleri önemine değinecek olursak; söz konusu mekaniklerin uzun ömürlü olabilmesi açısından son derece önemli bir ekipmandır.

 

İhtiyaç duyduğunuz filtre ekipmanları için tek yapmanız gereken bizlerle iletişime geçmenizdir. Sizlere gerekli filtreyi temin ediyoruz ve teknik destek sağlıyoruz.

img_divider

« Translate »